Loading Flash movie...
 
Loading Flash movie...

Proteza nogi – wewnętrzny lej silikonowy/żelowy jako „druga skóra”

Czym jest wewnętrzny lej silikonowy/żelowy?

W  skrócie, jest to gruba wkładka o konsystencji żelu, którą rozrolowuje się na całym kikucie. Założony silikon lub żel tworzy z kikutem jedność, nie sposób go ściągnąć ani odrobinę przesunąć, dlatego też uzyskał przydomek „drugiej skóry”.

 

Ochrona skóry?

Jak najbardziej.

Co się dzieje kiedy wprowadzamy bezpośrednio goły kikut do leja protezy nogi, bądź uprzednio wkładamy nań jakąkolwiek inną wkładkę niż silikon lub żel?

Wszystkie ruchy zachodzące podczas chodzenia przechodzą z leja bezpośrednio na kikut, może to zaowocować nieprzyjemnymi obtarciami, odciskami bądź ogólnym dyskomfortem.

Silikonowy tudzież żelowy wkład jest dość gruby, żelowa ścianka amortyzuje wszelkie uciski i zwiększa komfort chodzenia. Jeśli chodzi o tarcia to owszem również mają miejsce w leju protezowym ale nie oddziałują na skórę. Silikon jak również żel pokryty jest na zewnątrz odpowiednią dzianiną i właśnie na nią przechodzą wszelkie ruchy tarcia podczas chodu izolując tym samym kikut.


Rodzaje zawieszenia - dla protezy nogi z lejem silikonowym lub żelowym

Istnieją trzy podstawowe rodzaje silikonów, różnią się one przede wszystkim systemem mocującym oraz oddziaływaniem na kikut.

 

Pin + zamek 

Na końcu żelowego wkładu znajduje się sztywne denko, z którego wystaje pin (metalowy trzpień). W odcinku dalszym leja protezowego (dno leja) wlaminowany zostaje zamek (zapadka). Wsunięty do zamka pin stanowi pewne mocowanie dla protezy nogi.

 

   

Membrana + zawór podciśnieniowy 

W odcinku dalszym wkładu silikonowego występują gumowe membrany. Po włożeniu kikuta do leja protezy membrany wypychają całkowicie powietrze przez zawór podciśnieniowy  zamontowany na dnie leja protezy wytwarzając podciśnienie. Zawór nie pozwala na powrót powietrza do wnętrza leja – występujące podciśnienie utrzymuje protezę nogi.

 

   

Lej silikonowy + zawór + kapa kolanowa

W przeciwieństwie do wkładów, które wymieniłem wyżej jest to lej gładki, bez żadnych dodatkowych elementów. Gładki wkład silikonowy wypełnia w pełni lej protezy nogi, wypychając powietrze poprzez zawór. Dla dodatkowego uszczelnienia na lej protezowy oraz kawałek uda nad jego krawędzią, naciągnięta zostaje kapa kolanowa (żelowy rękaw).  

 

 

   

Zalety zastosowania silikonu w protezie nogi: 

  • amortyzacja podczas chodzenia

  • zminimalizowane prawdopodobieństwo odcisków i otarć.

  • komfort chodzenia

  • pewne zawieszenie

 

Dodatkowy komfort dla skóry protezy nogi

W ofercie posiadamy specjalne wkłady silikonowe nasączone różnymi substancjami:

  • Aloes – łagodzi wygląd blizn oraz zmniejsza podrażnienia skóry.

  • Wazelina – pomaga przy nawilżeniu skóry.

  • Menthol – szeroko stosowany w leczeniu drobnych podrażnień dodatkowo działa chłodzi skórę.

  • Skinguard- (technologia) lej uzbrojony w substancję antybakteryjne niweluje przykre zapachy oraz chroni skórę.