Aktywny samorząd 2023 | Dofinansowanie do protez kończyn dolnych PFRON
oraz NFZ

Kolejny rok dofinansowań protez kończyn z programu PFRON | Aktywny Samorząd za nami. Cieszymy się, że nasi podopieczni startujący w programie otrzymali dofinansowanie do swoich protez i mogli zacząć lub kontynuować swoje aktywności oraz podjąć lub kontynuować pracę

 

 

Jednocześnie chcielibyśmy podzielić się pozytywną informacją, że program będzie kontynuowany w 2023 roku. 

Z przyjemnością informujemy również iż wartość dofinansowań na protezy jest najwyższa w historii i wynosi na ten rok 219,68 mln zł (w roku 2022 wynosiła 199,57 mln zł).  Wszystko wskazuje na to, że z dofinansowaniami nie powinno być żadnych problemów. To nie koniec pozytywnych informacji, w 2023 zostają podniesione limity dofinansowań do protez! Zakresy dofinansowań do protezy nogi lub ręki przedstawimy w dalszej części artykułu.  

 

Zapraszamy do umówienia się na konsultacje z naszym specjalistą w jednym z naszych punktów lub u Państwa w domu. Specjalista wprowadzi Państwa w szczegóły dofinansowania i pomoże złożyć wniosek (jest to najlepszy środek do celu). Na konsultacji pokazujemy jak dbać o kikut, uczymy bandażowania lub terapii formowania kikuta, zalecamy ćwiczenia, wprowadzamy w świat protez oraz podnosimy na duchu :). 

 
 

W poniższym artykule można zaczerpnąć podstawowych informacji na temat programu Aktywny Samorząd. 

Aktywny-samorząd-pcpr-pfron

Doświadczenie wielokrotnie utwierdziło nas w przekonaniu, że wniosek należy składać jak najszybciej. Najlepiej kilka miesięcy wcześniej. Wynika to z faktu iż nie zawsze posiadają Państwo wszystkie potrzebne dokumenty, niektóre z nich trzeba wykonać, to zaś potrafi trwać b. długo. W konsekwencji czego termin i dofinansowanie przepadają.   Termin końcowy to 31 sierpnia 2023r. Sporadycznie zdarza się iż wnioskujemy o wydłużenie terminu więc jeśli drogi czytelniku czytasz to po powyższej dacie, skontaktuj się z nami postaramy się abyś wziął udział w programie. 

Zamów termin konsultacji i zacznijmy działać 

Aktywny samorząd | na jaką kwotę dofinansowania mogę liczyć?

Dofinansowanie do protezy nogi lub ręki jest różne. Głównym czynnikiem wpływającym na wartość dofinansowania do protezy jest poziom amputacji kończyny. Kwoty dofinansowań wyglądają następująco:

 

 

  • w zakresie ręki 13 200 zł

  • na poziomie przedramienia 28 600 zł 

  • ramienia lub wyłuszczenie w stawie barkowym 33 000 zł 

  • na poziomie stopy lub podudzia 19 800 zł 

  • na poziomie uda 27 500 zł

  • na poziomie biodra 33 000 zł

    Kwoty dotyczą III poziomu jakości protez (czyli protez, w których zastosowane są nowoczesne komponenty takie jak np. stopa z włókien szklanych/węglowych itp.).

    Istnieje również możliwość zwiększenia dofinansowania do protezy nogi lub ręki! Możemy wnioskować o trzykrotność kwot wskazanych powyżej, warunkiem jest dobra argumentacja związana z wykonywaną pracą, w której potrzebujemy protezy na tzw. IV poziomie jakości, mówiąc prościej protezy nogi ze stawem elektronicznym (kolano lub stopa elektroniczna) lub protezy ręki z dłonią lub łokciem bionicznym.

Amputacja-bandażowanie-rehabilitacja-ćwiczenia-porady-w-protezie

Aktywny samorząd | jak wygląda wkład własny przy zakupie protezy nogi?

Wkład własny to często poruszany temat na konsultacjach. Wartość wkładu własnego wynosi 10% wartości dofinansowania uzyskanego z PFRON. W naszej placówce, wkładu własnego można dokonać wnioskiem NFZ.

 

Przykładowo:


Proteza uda 27 500 zł dofinansowania + 5500 zł NFZ (zawiera 10% wkładu) w sumie uzyskujemy 33 000 zł na protezę bez naszej dopłaty. 
Do każdej protezy można dopłacić dowolną sumę i wykonać droższą protezę np. za 70 000 zł. 
W pewnych sytuacjach gdy wymagana jest proteza elektroniczna, możemy zawnioskować o wyższe dofinansowanie z ramienia PFRON tak jak opisaliśmy to wyżej. 

 

Proteza-kosmetyczna-podudzia-ortotyka0nogi-kończyn-warsawa-konstancin-szaserów

Aktywny samorząd | czy dostanę dofinansowanie do protezy?

O dofinansowanie do protezy kończyny dolnej lub górnej może się starać każda osoba w wieku aktywności zawodowej. Obecnie Fundusz przeznaczył rekordowo wysoką ilość środków na realizacje programu Aktywny Samorząd więc jeśli powyższy aspekt zostanie spełniony a projekt protezy, wykonany przez protezownie będzie odpowiedni, to o dofinansowanie nie powinniśmy się martwić. Jeśli przekraczamy wiek aktywności zawodowej ale pracujemy to również nie powinniśmy mieć problemu z otrzymaniem dofinansowania do protezy. 

Warunki otrzymania dofinansowania:

– wiek aktywności zawodowej lub jakiekolwiek zatrudnienie

– orzeczenie o niepełnosprawności

– stabilny proces chorobowy (np. wygojony kikut).

Jeśli nie mogą Państwo skorzystać z programu, zapraszamy do zapoznania się z innymi możliwościami dofinansowania. Informacje znajdą Państwo w tym artykule DOFINANSOWANIE DO PROTEZY NOGI. proteza_uda_nogi

 

Zapraszam na konsultacje Michał Ciechowicz (tech. ortopeda, mgr fizjoterapii)

 
 

KontaktZamów termin konsultacji i zacznijmy działać 

proteza-podudzia-prosthesis-carbon-węglowa-nogi-pokrycie-cover-design-obudowa-łydki