Aktywny samorząd PFRON | Dofinansowanie do protez kończyn dolnych

Kolejny rok dofinansowań protez kończyn z programu PFRON | Aktywny Samorząd za nami. Cieszymy się, że wszyscy nasi podopieczni startujący w programie otrzymali dofinansowanie do swoich protez i mogli zacząć lub kontynuować swoje aktywności! 

 

 

Z przyjemnością dzielimy się pozytywną informacją, że program A.S. będzie kontynuowany w 2020 roku. W tym roku został również  pobity rekord zagwarantowanej przez Fundusz sumy na realizacje programu, który wynosi aż 181,5 mln zł! Wszystko wskazuje na to, że z dofinansowaniami nie powinno być żadnych problemów. 

 

Zapraszamy do umówienia się na konsultacje z naszym specjalistą w jednym z naszych punktów lub u Państwa w domu. Specjalista wprowadzi Państwa w szczegóły dofinansowania i pomoże złożyć wniosek (jest to najlepszy środek do celu). 

 
 

W poniższym artykule można zaczerpnąć podstawowych informacji na temat programu Aktywny Samorząd. 

Aktywny-samorząd-pcpr-pfron

Doświadczenie wielokrotnie utwierdziło nas w przekonaniu, że wniosek należy składać jak najszybciej. Najlepiej kilka miesięcy wcześniej. Wynika to z faktu iż nie zawsze posiadają Państwo wszystkie potrzebne dokumenty, niektóre z nich trzeba wykonać, to zaś potrafi trwać b. długo. W konsekwencji czego termin i dofinansowanie przepadają.   Termin końcowy to 31 sierpnia 2020 r. 

Zamów termin konsultacji i zacznijmy działać 

Aktywny samorząd | na jaką kwotę dofinansowania mogę liczyć?

Dofinansowanie do protezy nogi lub ręki jest różne. Głównym czynnikiem wpływającym na wartość dofinansowania do protezy jest poziom amputacji kończyny. Kwoty dofinansowań wyglądają następująco:

 • na poziomie ręki 9 000 zł

 • na poziomie przedramienia 20 000 zł 

 • ramienia lub wyłuszczenie w stawie barkowym 26 000 zł 

 • na poziomie stopy lub podudzia 14 000 zł 

 • na poziomie uda 20 000 zł

 • na poziomie biodra 25 000 zł 

Amputacja-bandażowanie-rehabilitacja-ćwiczenia-porady-w-protezie

Aktywny samorząd | jak wygląda wkład własny przy zakupie protezy nogi?

Wkład własny to często poruszany temat na konsultacjach. Wartość wkładu własnego wynosi 10% wartości dofinansowania uzyskanego z PFRON. W naszej placówce, wkładu własnego można dokonać wnioskiem NFZ.

Przykładowo:
Proteza uda 20 000 zł dofinansowania + 5500 zł NFZ (zawiera 10% wkładu) w sumie uzyskujemy 25 500 zł na protezę bez dopłat. 
Do każdej protezy można dopłacić dowolną sumę i wykonać droższą protezę np. za 60 000 zł. 
W pewnych sytuacjach gdy wymagana jest
proteza elektroniczna, możemy zawnioskować o wyższe dofinansowanie z ramienia PFRON. 

Proteza-kosmetyczna-podudzia-ortotyka0nogi-kończyn-warsawa-konstancin-szaserów

Aktywny samorząd | czy dostanę dofinansowanie do protezy?

O dofinansowanie do protezy kończyny dolnej lub górnej może się starać każda osoba w wieku aktywności zawodowej. Obecnie Fundusz przeznaczył rekordowo wysoką ilość środków na realizacje programu Aktywny Samorząd więc jeśli powyższy aspekt zostanie spełniony a projekt protezy, wykonany przez protezownie będzie odpowiedni, to o dofinansowanie nie powinniśmy się martwić. 

Jeśli nie mogą Państwo skorzystać z programu, zapraszamy do zapoznania się z innymi możliwościami dofinansowania. Informacje znajdą Państwo w tym artykule  
Dofinansowanie do protezy nogi

proteza_uda_nogi
proteza-podudzia-prosthesis-carbon-węglowa-nogi-pokrycie-cover-design-obudowa-łydki

Na potrzeby artykułu wyszukałem dla Państwa najważniejsze fragmenty z całego dokumentu dot. dofinansowania programu Aktywny Samorząd. Cała treść programu jest dostępna w pliku poniżej. 

“OBSZAR C
 • Zadanie 3 – pomoc w zakupie protezy kończyny, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne, tj. protezy co najmniej na III poziomie jakości (adresowana do osób ze stopniem niepełnosprawności);
 • Zadanie 4 – pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanej protezy kończyny, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne – co najmniej na III poziomie jakości (adresowana do osób ze stopniem niepełnosprawności);”

9. Maksymalna kwota dofinansowania, w tym refundacji (w zadaniach, które ją przewidują, zgodnie z rozdziałem VII ust. 1 programu) w ramach modułu I wynosi, w przypadku:

 

 

3) Obszaru C:

  1. w Zadaniu 3 dla protezy na III poziomie jakości, przy amputacji:

 • w zakresie ręki – 9.000 zł,

 • przedramienia – 20.000 zł,

 • ramienia lub wyłuszczeniu w stawie barkowym – 26.000 zł,

 • na poziomie stopy lub podudzia – 14.000 zł,

 • na wysokości uda (także przez staw kolanowy) – 20.000 zł,

 • uda lub wyłuszczeniu w stawie biodrowym – 25.000 zł,

z możliwością zwiększenia w wyjątkowych przypadkach kwoty dofinansowania do kwoty rekomendowanej przez eksperta PFRON i wyłącznie wtedy, gdy celowość zwiększenia jakości protezy do poziomu IV (dla zdolności do pracy wnioskodawcy), zostanie zarekomendowana przez eksperta PFRON,