Proteza dla osoby starszej | proteza dla seniora

Jaka proteza będzie najlepsza dla osoby starszej? Z doświadczenia wiemy, że dużo osób wyobraża sobie iż proteza nogi dla osoby starszej może być najprostsza “bo i tak nie będzie biegać”. W praktyce zaś wygląda to nieco inaczej. Osoby starsze generalnie potrzebują w życiu więcej komfortu niż osoby młode. Podobnie jest z protezami kończyn dolnych. Osoba młoda, “jakoś sobie poradzi” na najprostszej ciężkiej i sztywnej protezie jaką refunduje (chodź nie zawsze w całości) NFZ. Osoba starsza zwykle nie da sobie rady z dźwiganiem ciężkiej protezy oraz prawdopodobnie zniechęci się już na starcie. Waga, brak wygodnego leja protezowego, mocowanie na pas biodrowy, które sprawia, że proteza potrafi się zsuwać lub obracać na kikucie to tylko niektóre z aspektów, które mogą być uciążliwe.

Zawsze prowadzimy naszych podopiecznych od początku do końca. Pomagamy uzyskać dodatkowe finansowanie do NFZ i bardzo często udaje nam się wykonać wygodną protezę bez dopłat.

proteza-komfortowa-dobra-dla-osoby-starszej-rower-warszawa-konstancin-szaserów-stocer

Zatem jak już ustaliliśmy na początku, proteza dla osoby starszej nie może być najprostsza.  Na protezę nogi składa się kilka elementów, o których pisaliśmy na stronie “O protezach kończyn” (zachęcam do lektury). Aby proteza nogi dla osoby starszej była komfortowa musi spełniać kilka wymogów:

 

1. być zaopatrzona w lekką i elastyczną stopę (posiadamy najlżejsze stopy protezowe na świecie)

2. lej protezowy musi się trzymać bardzo dobrze kikuta (wybór dobrego zawieszenia oraz fachowe jego zastosowanie)

3. lej nie może sprawiać problemów w zakładaniu (dobry system protezowy)

4. lej musi być wykonany dokładnie aby nie uwierał pacjenta podczas chodzenia

5. elementy protezy muszą być wykonane z najlżejszych stopów metali 

6. kolano protezowe musi być proste w obsłudze ale przede wszystkim bezpieczne (aby zminimalizować prawdopodobieństwo upadku) 

 

Proteza-kosmetyczna-podudzia-modularna-b.006-tymczasowa-warszawa
ortotyka wykonanie protezy

Wielu pacjentów trafia do nas po wykonanej protezie w innym zakładzie i dziwi się, że mamy tyle opcji do zaoferowania a protezy są lekkie i komfortowe. Niestety nie w każdej firmie protetyk ma czas aby na spokojnie usiąść z pacjentem, porozmawiać o jego potrzebach, zaprezentować szereg elementów, które można wspólnie wybrać do przyszłej protezy (U NAS MA). Często spotykamy się z lejami wykonanymi jedynie na podstawie pomiaru jedynie centymetrem. Rozumiem, że tempo życia jest coraz szybsze ale takie sytuacje nie powinny mieć miejsca. Kilka lat męczenia się z lejem wykonanym byle jak, to nic przyjemnego. W końcu chodzi o czyjeś “być lub nie być” w kwestii chodzenia. Niestety NFZ i PCPR refundują protezy co 3 lata (chyba że ma się orzeczenie o stopniu znacznym – wtenczas bezterminowo) po źle wybranym wykonawcy należy ten czas odczekać albo finansować kolejną protezę nogi z własnych środków. Więcej o dofinansowaniach można przeczytać TUTAJ. Zdarzają się pacjenci, którzy z jakiś powodów wybrali inną firmę i wracają do nas z protezami wykonanymi “na szybko” (gdzieś indziej) żebyśmy coś zrobili, niestety w takiej sytuacji nie zawsze możemy pomóc bo dofinansowanie już zostało wykorzystane.  

grójec-legionowo-dobra-kosztuje-proteza-uda-otto-bock-kolano-3r92-pneumatyczne-kończyn-warszawa-konstancin-grodzisk

Zachęcamy do współpracy z profesjonalistami, protezę warto zrobić raz a dobrze