Proteza podudzia, system sylikon + pin, czy warto?

Do protezy podudzia możemy zastosować kilka rodzajów systemu silikonowego i kilka rodzajów materiału z jakiego wykonany jest takowy lejek. Na wstępie, dla niezorientowanych w temacie lejów polecam stronę o lejach protezowych. Dziś postanowiliśmy opisać lej silikonowy podudzia w systemie PIN. Jak wszystko w naturze niesie on ze sobą kilka wad i zalet (o których nie każdy protetyk wie albo wspomina). Proteza została wykonana za pomocą  środków z programy PFRON | Aktywny samorząd

lej-protezowy-podudzia-silikon-liner-silikonowy

Mocowanie systemu silikon+pin

Mocowanie leja silikonowego w protezie modularnej podudzia przedstawiliśmy na specjalnie przygotowanym do tego schemacie (ilustracja obok). 
1. Lej protezowy
2. Pin leja silikonowego
3. Zamek 
W zamek umiejscowiony na dnie leja, wchodzi ząbkowany pin, który następnie zatrzaskuje się i wytwarza pewne zawieszenie protezy. 

silikon-komfortowy-wygodny-lej-protezy-nogi-warszawa

Nasze leje silikonowe do protezy podudzia to 95% ochrony skóry kikuta

Zalety systemu silikon+pin

Najpierw trochę o zaletach. Każdy nasz lejek silikonowy/żelowy niesie ze sobą szereg zalet jak np. ochrona skóry, komfort podczas obciążenia protezy (miękki materiał) oraz oczywiście wytworzenie możliwości bezpośredniego doczepienia do niego protezy nogi, w tym przypadku podudzia. 


System 
ZAMEK+PIN jest jednym z najpewniejszych zamocowań. Mocowanie mechaniczne jest na tyle mocne, że za protezę podudzia (jeśli jest prawidłowo wykonana) można zawiesić się np. na drabince, bezpiecznie jeździć na rowerze czy wymachiwać swobodnie protezą podczas ćwiczeń.  

 

Kolejną z zalet jest łatwość zakładania protezy. Gdy opanujemy już zakładanie leja silikonowego (na jednym z naszych filmów w serwisie Youtube pacjent po amputacji dwukończynowej robi to jedną ręką) więc w typowych warunkach nie jest to nic trudnego, protezę założymy w mgnieniu oka. Problemy zdarzają się w przypadku gdy chirurg zostawił nam bardzo dużo tkanki miękkiej pod kikutem np. pow 6 cm. Wtenczas mogą wystąpić problemy z zapięciem zamka (ale mamy na to swoje sprawdzone sposoby:). Niewątpliwą zaletą jest również brak dodatkowego ograniczenia zgięcia kolana, które występuje w kilku innych systemach silikonowych, wymagających stosowania rękawa uszczelniającego/zawieszeniowego protezy nogi.

Poniżej film przymiarki protezy podudzia w naszej pracowni

Wady systemu silikon+pin ?

 Chciałoby się napisać wady ale uważam, że to zbyt ciężkie słowo w stosunku do wygody jaką niesie ze sobą system SILIKON + PIN (w odniesieniu do tradycyjnych protez). Wymienimy zatem mankamenty, które mogą ale nie muszą wystąpić/przeszkadzać. 

 

Po pierwsze silikon na pin nie jest dla każdego. z uwagi na twardą część dystalną leja silikonowego (pot. denko) kikut powinien mieć odpowiedni:
– kształt
– poduszkę mięśniową 
– uformowaną chirurgicznie kość

W innym przypadku może powstać pewien dyskomfort podczas użytkowania. 
Ruch tłokowy kikuta to kolejny aspekt, o którym warto wiedzieć. Skoro proteza ma swoją wagę a jest zaczepiona punktowo na końcu kikuta, to siła grawitacji będzie ją skutecznie ciągnąć w dół podczas podniesienia protezy. W następnej fazie kroku (podczas obciążenia) kikut będzie się z powrotem wsuwał do leja (i tak przy każdym kroku). Ruch ten może być różny od 0.5-2cm, może równie dobrze nie wystąpić (mamy na to swoje sposoby) lub zwyczajnie nie przeszkadzać. Punktowe trzymanie będzie miało również wpływ na odczucie wagi protezy (będzie odczuwalnie cięższa niż przy innych systemach). 

Pomagamy w uzyskaniu dofinansowań na protezy najwyższej jakości

Zatem czy warto wybrać system PIN + SILIKON?

To już wszystkie podstawowe za i przeciw stosowania opisywanego systemu. Ogólnie system jest oceniany przez wielu pacjentów bardzo dobrze dla innych zwyczajnie nie będzie dobrym wyborem, więc zawsze warto go rozważyć i przeanalizować z protetykiem podczas wyboru protezy na kilka lat. Generalnie artykuł proszę traktować czysto informacyjnie i jeśli są Państwo zainteresowani jakimkolwiek systemem to zalecam spotkać się z naszym specjalistą i zasięgnąć profesjonalnej porady. Proteza została wykonana za pomocą środków z programu Aktywny samorząd (strona programu).

ortotyka wykonanie protezy