proteza-szaserów-odszkodowanie-warszawa-pcpr-oc-wypadek-pfron-aktywny-samorzad-nfz-nogi

Dofinansowanie do protezy nogi | dofinansowanie do protez kończyn
NFZ – Odszkodowanie – PCPR – PEFRON

Wielu pacjentów dojeżdża do naszej pracowni z całego kraju, niemniej jednak istnieje też grono amputowanych osób, z którymi z różnych przyczyn, nie będzie dane nam się spotkać. Postanowiłem stworzyć klarowny post, który rozjaśni temat dofinansowania protez kończyn i na pewno uspokoi wielu czytelników.

Tytułem wstępu, finanse na protezę dla pacjentów, którzy zaufali w profesjonalizm naszej pracowni, znajdujemy zawsze!

pokrycie_kosmetyczne_protezy


Prowadzimy naszych pacjentów kompleksowo, również w sprawach formalnych

lista tematów:

Na jakie dofinansowanie do protezy nogi mogę liczyć od państwa?

Czy proteza kończyny refundowana tylko przez NFZ będzie wygodna?

Jakie są dodatkowe państwowe środki finansowania protezy, czy mogę z nich skorzystać?

Jak często mogę wymieniać protezę, co jaki czas przysługuje refundacja NFZ?

Jak wygląda kwestia odszkodowania i refundacji protezy po wypadku?
Co jaki czas należą się pieniądze na protezę po wypadku?

Jaka jest cena, ile kosztuje dobra proteza?


Na jakie dofinansowanie do protezy nogi mogę liczyć od Państwa?

 

 

NFZ | dofinansowanie do protezy

Podstawową formą finansowania protez kończyn dolnych jest refundacja NFZ – NARODOWEGO FUNDUSZU ZDROWIA. Finanse jakie można uzyskać dla najczęściej wykonywanych protez (bez uwzględnienia prehistorycznych protez tymczasowych) wyglądają następująco:

Proteza modularna podudzia 3500-4500 zł
Proteza modularna uda 5500 zł

 

Czy w kwocie limitu NFZ da się zrobić protezę nogi? Wszystko się da – tylko czy jest sens? Słyszałem kilka razy od pacjentów, że zrobili protezę w limicie, ale nigdy nie słyszałem żeby chociaż jeden z nich był zadowolony. W ostatnim czasie trafia do nas wielu pacjentów, którym zwyczajnie proteza pękła, bo była wykonana po kosztach. W to miejsce warto jest uzyskać dodatkowe dofinansowanie i zrobić coś raz a porządnie, o tym w dalszej części artykułu.

Istotną kwestią przed uzyskaniem wniosku jest jeszcze kod na protezę. Bardzo ważne jest aby skontaktować się z protezownią przed wystawieniem wniosku. Podamy odpowiedni kod wniosku NFZ na protezę (lekarze wypisują wnioski rzadko) zminimalizuje to prawdopodobieństwo błędu i ochroni przed ponownym zaangażowaniem sił w poprawę wniosku u lekarza.

Jak często należy się dofinansowanie do protezy nogi, uda oraz podudzia? 
Protezy kończyn dolnych refundowane są co 3 lata (częściej dla osób o znacznym stopniu niepełnosprawności). W przeciągu 3 lat należy się również wniosek na wymianę leja protezowego. Jeśli zaś chodzi o pończochy kikutowe, należą się one co rok. 

Wyjątkiem jest refundacja protez dla osób, które mają ZNACZNY stopień niepełnosprawności, w tym przypadku zlecenie na proteze, oraz na wymianę leja, leja silikonowego itp. należy się bezterminowo. Jeśli zachodzi taka potrzeba, lekarz wystawia zlecenie a NFZ je refunduje bez względu na czas od wykonania ostatniej protezy. 

proteza-nogi-dofinansowanie


PCPR | dofinansowanie do protezy

Dodatkowym źródłem dofinansowania do protez kończyn dolnych może być PCPR czyli Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Jak sama nazwa wskazuje każdy powiat posiada swój oddział, niejednokrotnie mieści się on w starostwie.

Jaką kwotę dofinansowania możemy uzyskać z PCPR-u?

Ustawa przewiduje, że dofinansowanie do indywidualnego wyrobu medycznego może wynieść do 150% limitu NFZ. Brzmi dość skomplikowanie dlatego poniżej podam prosty przykład.

nazwa wyrobu limit NFZ (zł) PCPR Suma
C.014 – proteza m. uda 5500 (nasza baza) 8250 zł (150% naszej bazy) 13750

Reasumując, do tego co otrzymamy z wniosku NFZ, PCPR może nam dopłacić 150%.
Istnieją dwie formy finansowania, z których możemy skorzystać:

  1. złożenie dokumentów i czekanie na dofinansowanie
  2. zrobienie protezy z wkładem własnym i zwrot z PCPR na konto.

Jak widać na protezę udową, w normalnym trybie PCPR możemy uzyskać ok 14 000 zł. Proteza wykonana w tej kwocie zaczyna już coś fajnego sobą reprezentować.


PFRON | Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, program AKTYWNY SAMORZĄD

Kolejną możliwość na sfinansowanie “dobrej” protezy nogi/protezy kończyny to skorzystanie ze środków PFRON. Aktualnie uczestniczymy w programie o nazwie Aktywny samorząd. W skrócie program ma na celu aktywizacje osób po amputacji. Każdego roku wykonujemy dużo protez kończyn za pomocą środków tego programu. Podstawowy wymóg jaki należy spełnić aby móc skorzystać z programu to wiek aktywności zawodowej. Przykładowa refundacja dla protezy modularnej przy amputacji na poziomie uda wynosi 25 000 zł. Pacjent musi uiścić 10% kwoty. W naszej pracowni można dopłacić wnioskiem NFZ (jest to równoznaczne z brakiem dopłaty pacjenta).

ref. PFRON ref. NFZ dopłata pacjenta środki na protezę
25 000 zł 5500 zł 0 zł 30 500 zł

Jak widać przykładową protezę udową możemy wykonać w cenie 30 500 zł.

Dobrze wykonana proteza za powyższą kwotę może być naprawdę wygodna. Do tej sumy możemy również dopłacić ze środków własnych i mieć coś na jeszcze wyższym poziomie. PFRON przewiduje również refundacje protez IV tej generacji. Protez z np. kolanem elektronicznym. Takie finansowanie musi być już dobrze podparte argumentami i zdarza się rzadziej.

Szczegółowe informacje na stronie AKTYWNY SAMORZĄD.

Proteza-nogi-aktywny samorząd


Odszkodowanie | dofinansowanie do protez kończyn dolnych i górnych

Kwestia uzyskania odszkodowania po wypadku komunikacyjnym, wypadku w pracy czy błędzie lekarskim, może ale nie musi być skomplikowana. Po 15 latach życia związanych z zawodem Technika Ortopedy, Fizjoterapeuty i Protetyka, wiem że sprawy sądowe pacjentów potrafią się “mocno rozciągać w czasie”. Jedne kończą się po 4 latach inne po 8 latach i nie zawsze z zamierzonym skutkiem. Są jeszcze sprawy, które się nie zaczęły, a powinny gdyż ugoda (bez walki) jest w 99% najmniej opłacalnym rozwiązaniem.

To przykre, że człowiek ulega wypadkowi, jeszcze bardziej przykry jest fakt, że zamiast odnajdywać się w nowej trudnej sytuacji życiowej, musi walczyć latami w sądzie o uzyskanie tego, co mu się należy (odpowiedniego zadośćuczynienia i cyklicznej refundacji dobrej protezy). Kolejnym przykrym tematem są ulotki wciskane już w szpitalu. Prospekty firm odszkodowawczych i zakładów protetycznych, które zwykle w jakiś sposób trafiły w ręce obsługi, czy też krążący po szpitalach “przedstawiciele”. Ale do rzeczy, małe kancelaria i firmy, które “odzyskują odszkodowania”, prawnicy z polecenia kogoś tam to opcje, które należy solidnie przemyśleć. O odszkodowanie przyjdzie walczyć z wielką korporacją, która wydaje miliony na sądy i prawników. Dlatego po Państwa stronie też powinien być “duży gracz”.

Dobra wiadomość na koniec!

Na przestrzeni lat, nawiązaliśmy współpracę z dużą kancelarią, która od wielu lat specjalizuje się w odszkodowaniach powypadkowych. Gdy kiedyś zobaczyliśmy ich osiągnięcia, byliśmy pod wrażeniem ale zarazem nie dowierzaliśmy, że uzyskują tak wysokie kwoty, w tak krótkim czasie. Po poprowadzeniu spraw kilku naszych pacjentów, wiedzieliśmy że nasza współpraca (właściwie rekomendowanie kancelarii Państwu) będzie długofalowa bo słowa i zapewnienia znalazły potwierdzenie w rzeczywistości. Dodatkowo kancelaria nie pobiera żadnych opłat dopóki nie uzyska odszkodowania. W wielu przypadkach, poprawia też sprawy prowadzone przez inne “kancelarie” (nawet sprawy dawno zamknięte) uzyskując dodatkowe renty i świadczenia. Zadowolenie pacjentów, którym poleciliśmy kancelarię bywa nie do opisania.


Cena | Ile kosztuje dobra proteza nogi?

Pytanie “ile kosztuje dobra proteza” jest naturalnym pytaniem jakie przychodzi do głowy osobą zainteresowanym. Na początek jednak warto poddać je lekkiej modyfikacji potrzeby konkretniejszej odpowiedzi. “Ile kosztuje dobra proteza w moim przypadku tak bym to widział, ponieważ dla każdego amputowanego, dobra proteza nogi będzie oznaczała coś zupełnie innego.

Na cenę składa się szereg elementów, które opisaliśmy na łamach naszych podstron:
Proteza nogi
Kolana protezowe
Leje protezowe
Stopy protezowe

W ofercie posiadamy kilkaset stóp, kolan oraz lejków i systemów protezowych. To tworzy jeszcze większą ilość zestawień różnych typów protez.
Więc odpowiedź na pytanie ile kosztuje dobra proteza, jest możliwa do uzyskania po badaniu-konsultacji protetycznej w naszej placówce, w domu pacjenta lub w jednym z naszych gabinetów.

Konsultacje na dzień dzisiejszy, są w naszej pracowni bezpłatne.


Mam nadzieję, że artykuł się Państwu podobał i w dużym stopniu rozjaśnił kwestię dofinansowań. Pozyskanie dofinansowania do protezy nogi może wyglądać skomplikowanie, dla nas jest już “dziecinnie proste” dlatego zawsze prowadzimy naszych pacjentów KROK PO KROKU.

Jeśli artykuł się podobał proszę o pozytywne komentarze poniżej, jeśli czegoś w nim brakuje również proszę o informacje.

Zapraszam na konsultacje Michał Ciechowicz (tech. ortopeda, mgr fizjoterapii).

ortotyka wykonanie protezy

12 Thoughts on “Dofinansowanie do protezy nogi | NFZ – Odszkodowanie – PCPR – PFRON – Aktywny samorząd”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *