Leje protezy nogi włókno węglowe

Nowy lej protezowy i jego zalety

Treść artykułu trafi szczególnie do bardziej doświaczonych osób, które posiadają lub posiadały konwencjonalny lej elastyczny.  Na wstępie warto zaznaczyć mankamenty zwykłego leja elastycznego protezy nogi.
Żeby je dobrze zrozumieć należy poznać technologię wykonania takiego leja protezowego. W pierwszej kolejności na pozytywie gipsowym formujemy lej elastyczny (kolor niebieski na zdjęciu obok). Jest on formowany z płyty 12 lub 15 mm. Płyta nie posiada struktury plastra miodu, jest pełna co znacząco wpływa na jej ciężar. Mamy już lej elastyczny, na którym nie możemy się oprzeć bo jest zbyt miękki. Z tego tytułu następnym elementem, który wykonujemy jest kontener z żywicy oraz włókien szklanych lub węglowych. Owy kontener będzie tzw. “koszykiem” dla naszego leja elastycznego. Ponieważ jest on skąpy w swojej powierzchni (celowo wycinamy okna oraz brzegi, żeby lej elastyczny mógł swobodnie pracować) musi być solidny aby wytrzymać przeciążenia podczas chodu. Aby kontener z włókien węglowych miał owe właściwości musimy zrobić w nim profile oraz dać dużo warstw włókien. Reasumując użytkownik nosi dwa leje, które nie należą do najlżejszych. 

Nowa technologia, pozwala nam na wykonanie jednorodnego leja protezowego, który dzięki swojej konstrukcji jest znacznie lżejszy od leja wykonanego w technologii konwencjonalnej. 

lej protezowy proteza uda węglowy


Zastosowanie: proteza podudzia, proteza uda, protezy kończyn górnych. 

Ortotyka to wygodny i dynamiczny przebieg protezowania

ortotyka wykonanie protezy

Umów się na bezpłatną konsultację już dziś

One Thought on “Nowość | jednolity elastyczny lej protezowy”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.