Kolana Protezowe – proteza nogi

Kolana protezowe (przeguby) w protezach kończyn dolnych są bardzo istotnym elementem. Przegub kolanowy powinien zagwarantować pacjentowi stabilność protezy nogi zarówno podczas stania jak i fazy podporu w trakcie chodzenia. Steruje on także ruchem podudzia podczas fazy wymachu oraz powrotu do pozycji wyjściowej.

 

Podobnie jak przy stopach protezowych różnorodność przegubów kolanowych protezy nogi jest bardzo duża, dlatego niezwykle ważną sprawą jest dobór odpowiedniego przegubu kolanowego do aktywności pacjenta, jego wymagań oraz potrzeb. Podczas konsultacji z naszym specjalistą dowiesz się jak działają poszczególne stawy kolanowe stosowane w protezach kończyn dolnych.

 

Kolana Protezowe – podział ze względu na budowę i funkcję 

Ze względu na ilość osi kolana protezowe dzielimy na jedno i wieloosiowe​​​

kolano protezowe otto bock
  • kolana jednoosiowe – stawy kolanowe posiadają jedną oś obrotu stawu kolanowego. Mechanizm bezpieczeństwa w naszych kolanach protezowych jednoosiowych występuje zazwyczaj jako pewnego rodzaju hamulec np. poprzez zaciskanie się elementów podczas obciążenia leja protezy nogi lub w bardziej zaawansowanych kolanach występuje zagęszczenie płynu, które powoduje zablokowanie osi stawu. Kolano jednoosiowe może być zwykłym kolanem mechanicznym, kolanem wyposażonym w hydraulikę czy też w pneumatykę.  Zaletą kolan z zastosowanym  hamulcem jest fakt iż nie trzeba ich całkowicie wyprostować aby się oprzeć i dać krok. Większość kolan elektronicznych to kolana jednoosiowe.
  • kolana wieloosiowe – jak sama nazwa wskazuje są to stawy kolanowe posiadające wiele osi. Osie naszych kolan pracują jednocześnie podczas chodu, w kolanach siedmioosiowych długość protezy podczas przenoszenia jej nad podłożem ulega skróceniu. Jest to duża zaleta w protezie nogi gdyż pozwala na zrobienie protezy równej wysokości względem drugiej kończyny oraz ułatwia chód minimalizując ryzyko zaczepienia o podłoże. Mechanizm bezpieczeństwa w kolanach wieloosiowych wynika z ich budowy geometrycznej, aktywuje się w momencie wyprostu kolana. W protezie nogi z kolanem wieloosiowym aby dać bezpieczny krok musimy o wspomnianym wyproście zawsze pamiętać, brak wyprostu to ryzyko upadku gdyż staw najprawdopodobniej się zegnie. 
kolano ossur siedmioosiowe 7 osi konstancin

PODZIAŁ ZE WZGLĘDU NA RODZAJ ZASTOSOWANEGO MECHANIZMU REGULUJĄCEGO

  • kolana hydrauliczne – kolana hydrauliczne to jedne z najlepszych stawów protez kończyn. Płyn hydrauliczny pozwala bardzo szczegółowo wyregulować pracę kolana oraz sprawia, że jego praca jest bardzo płynna i cicha. W ofercie posiadamy również kolana hydrauliczne pozwalające na naprzemienne schodzenie po schodach lub bezpieczne schodzenie po pochylni oraz poruszanie się po nierównym terenie (funkcja stance flexion). Nowością w naszej ofercie jest kolano hydrauliczne zaprojektowane z myślą o osobach starszych posiadające funkcję podtrzymującą podczas siadania. Dzięki tej funkcji użytkownik, który siada nie musi opierać całego ciężaru na zdrowej kończynie. Kolana hydrauliczne mogą być zbudowane na podstawie kolan jedno oraz wieloosiowych. Są to obecnie jedne z najlepszych i najbezpieczniejszych kolan stosowanych w protezach nogi.
kolano_protezowe_przegub_ossur_dobry_proteza_nogi_ossur_mauch_hydrauliczne_konstancin_warszawa
3r78_pnaumatyczne_kolano_proteza_nogi_staw_warszawa_konstancin_protetykk
kolana pneumatyczne – mechanizm w tych kolanach to mechanizm pneumatyczny, podobnie jak w kolanach hydraulicznych regulacja pracy kolana jest dość płynna a większość protez nogi z zamontowanymi kolanami pneumatycznymi potrafi pracować bezszelestnie. Kolana pneumatyczne protez kończyn podobnie jak ma to miejsce w stawach hydraulicznych mogą być zbudowane na podstawie kolan jedno oraz wieloosiowych. W swojej pracy podczas użytkowania protezy uda, kolana pneumatyczne przypominają pracę kolan hydraulicznych jednak nie ma możliwości zastosowania w nich funkcji stance flexion czyli oporu zgięcia umożliwiającego schodzenie po schodach oraz wygodne siadanie (możliwe w stawach hydraulicznych). Kolana pneumatyczne traktujemy zazwyczaj jako tańszy zamiennik kolan hydraulicznych. 
  • kolana mechaniczne – są to kolana, które reguluje się za sprawą współdziałania ze sobą różnych elementów takich jak np. zwiększenie tarcia osi, naciągnięcie sprężyny czy też w prostszych kolanach gumy. Do kolan mechanicznych zaliczamy również kolana wieloosiowe. Proteza nogi z zastosowaniem mechanicznego kolana również pozwala na bezpieczne przemieszczanie się. Podstawowym aspektem przez który użytkownicy w Polsce wybierają ww. rodzaj kolan jest ich cena. Nie zawierające skomplikowanych elementów stawy mieszczą się w zakresie cenowym, który zazwyczaj obejmuje refundacja NFZ oraz PCPR. Za sprawą nieskomplikowanej budowy, kolana mechaniczne potrafią wyróżniać się relatywnie niską wagą w stosunku do stawów pneumatycznych i hydraulicznych. Wybór prostego kolana zmniejsza jakość chodu ale zarazem obniża wagę protezy.
3r15_kolano_bezpieczne_proteza_nogi_konstancin_protetyk_warszawa
  • kolana elektroniczne – są to w gruncie rzeczy powyższe kolana z dodatkiem mikroprocesora, który w czasie rzeczywistym reguluje nam pracę kolana. Zbierane za pomocą czujników informacje są przetwarzane przez chip, który następnie reguluje np. gęstość płynu magnetycznego (staw kolanowy RHEO KNEE) zwalniając, przyspieszając pracę kolana poprzez jego zagęszczenie/rozrzedzenie. Inteligentny staw potrafi “wyłapać” moment, w którym się potykamy np. o wystający dywan i natychmiastowo usztywnić staw tworząc z protezy nogi stabilną podporę.  Doceniane przez pacjentów aktywnych, pracujących a w szczególności wymagających bezpieczeństwa i dopasowania się pracy stawu do zmiennej prędkości chodu.

rheo-knee-konstancin-protezownia-kolano-elektroniczne-proteza --uda-plie
  • kolana sportowe – rodzina stawów aktywnych stawów protezowych, które stosujemy do produkcji protez sportowych to zazwyczaj bardzo wytrzymałe konstrukcje zaopatrzone w mechanizmy hydrauliczne. Konstrukcje te różnią się między sobą w zależności od sportu jaki zamierzamy uprawiać. Część proponowanych kolan protezowych jest wodoodporna i umożliwia pływanie na desce windsurfingowej, surfingowej, nartach wodnych czy też uprawianie kitesurfingu. Aby wykorzystać możliwości sportowego stawu kolanowego musimy najpierw być zaopatrzeni w bardzo dobrze wykonany indywidualny lej protezowy. Leje protezowe to nasza specjalność. 

kolano wodoodporne proteza nogi

Obecnie ilość naszych kolan protezowych przekracza 100, część z nich opisaliśmy na naszej witrynie poświęconej protezom kończyn (zakładka elementy protezowe).

Koniecznie obejrzyj nasze realizacje