Pończochy kikutowe | proteza uda , proteza podudzia

Pończochy kikutowe dla amputacji uda oraz podudzia, stosowane w protezach kończyn dolnych, to przydatny dodatek do wielu rodzajów lejów protezowych. W poniższym artykule dowiedzą się Państwo jakie są rodzaje pończoch kikutowych oraz w jakich momentach warto je stosować. 

Pończochy kikutowe | refundacja NFZ

Refundacja pończoch kikutowych (potocznie skarpet) jest możliwa za sprawą posiadania wniosku NFZ. Wniosek o odpowiednim kodzie należy wziąć od lekarza pierwszego kontaktu, lub lekarza specjalisty (chirurga, ortopedy, lekarza rehabilitacji). Lekarz na wniosku wpisze ilość sztuk 12. Limit NFZ wynosi 240 zł. Za tą kwotę można po dopłaceniu wykupić 12 sztuk pończoch kikutowych. Istnieje możliwość zrealizowania zlecenia na pończochy kikutowe bez dopłat. W tym przypadku należy poprosić aby lekarz wypisał zlecenie na 4 sztuki

Na wizycie u lekarza przydatne mogą być poniższe kody
NFZ:

P.107 
pończochy kikutowe podudzia (rekomendowana ilość bez dopłaty – 4 sztuki)
P.108 – pończochy kikutowe uda (rekomendowana ilość bez dopłaty – 4 sztuki)

pończochy-kikutowe-pończocha-frote-bawełna-podudzia-uda-p.107-p.108-proteza-protezy-skarpety-warszawa-żel

 szybki kontakt z technikiem  MICHAŁ CIECHOWICZ tel. 503-711-703

Pończochy kikutowe | zastosowanie

Pończochy kikutowe powstały z myślą o regulacji dopasowania leja protezowego. Z biegiem czasu po wykonanej protezie lej może się stawać luźniejszy, w tym wypadku dokładamy pończochy na kikut lub na silikon (jeśli występuje). Istnieje również grono pacjentów, którzy rano mają dopasowany lej protezowy a po połowie dnia robi się luźny. Dzieje się tak za sprawą odprowadzenia płynów z  kikuta związanych z uciskiem protezy. Przy dużych wahaniach obwodowych kikuta należy dołożyć pończochy kikutowe. 
Maksymalna ilość pończoch kikutowych używanych jednorazowo nie powinna przekraczać 3. Jeśli przekracza, konieczna jest wymiana leja protezowego.

pończochy-NFZ-kikutowe-pończocha-frote-bawełna-podudzia-uda-p.107-p.108-proteza-protezy-skarpety-warszawa-szaserów

Pończochy kikutowe | rodzaje

Istnieje bardzo dużo rodzajów pończoch kikutowych, na szczególną uwagę zasługuje kilka z nich:

Pończochy kikutowe frote
Pończochy kikutowe żelowe
Pończochy kikutowe termolegulacyjne
Pończochy kikutowe przeciwpotne 
Pończochy kikutowe z otworem na trzpień 

pończochy-kikutowe-pończocha-frote-bawełna-podudzia-uda-p.107-p.108-proteza-protezy-skarpety-gdzie-kupić

POŃCZOCHY FROTE

Pończochy kikutowe frote to rodzaj dość często stosowanych pończoch kikutowych. Wykonane z delikatnego materiału frote, w pewien sposób ochraniają kikut i miękko wyścielają lej. Ten rodzaj pończoch to bardzo dobra alternatywa dla pierwotnie stosowanych pończoch bawełnianychibus leo.

gdzie-kupić-ile-kosztują-pończochy-kikutowe

POŃCZOCHY ŻELOWE

Pończochy kikutowe żelowe w naszej pracowni przyjęły przydomek “drugiej skóry”. Pończocha wykonana z medycznego żelu, za sprawą swojej unikalnej konsystencji przyczepia się do skóry a tarcie i jakikolwiek ruch, zachodzi pomiędzy lejem protezowym a jej zewnętrzną stroną. Bardzo przydatna dla osób cierpiących na otarcia. Pończocha kikutowa wykonana z żelu ma jeszcze jedną zaletę, dodaje amortyzacji podczas każdego kroku. 

gdzie-kupić-ile-kosztują-pończochy-kikutowe

POŃCZOCHY TERMASOCK

Pończochy kikutowe termoregulacyjne pończochy wykonane z termoaktywnych włókien, które pozwalają na odprowadzenie ciepła i wilgoci latem oraz zatrzymanie ciepła zimą. Termoregulacyjne pończochy kikutowe są dobre dla użytkowników protez, którzy mają problem z nadmierną potliwością kikuta. 

gdzie-kupić-ile-kosztują-pończochy-kikutowe

POŃCZOCHY PRZECIWPOTNE

Pończochy kikutowe przeciwpotne są to bardzo cienkie pończoszki, które dzięki opatentowanej technologii sprawiają, że 90% osób, które je stosują, odczuwa znacząco zmniejszenie potliwości. Taką pończoszkę zakłada się na kikut, na nią kolejno można założyć zwykłe pończochy lub lej silikonowy. Jedna pończoszka potrafi kosztować nawet 250-400 zł. 

pończochy-kikutowe-pończocha-frote-bawełna-podudzia-uda-p.107-p.108-proteza-protezy-skarpety-warszawa-centrum

POŃCZOCHY Z OTWOREM NA PIN

Pończochy kikutowe z otworem na trzpień to pończochy kikutowe, które są stworzone specjalnie do protez zaopatrzonych w system silikon/liner + PIN. Specjalnie stworzony i zalakowany żelem otwór w dolnej części, umożliwia stosowanie pończoch w tym systemie bez obaw, że włókno pończochy wetnie nam się w zamek. Jest to możliwe przy własnoręcznym robieniu otworu w zwykłej pończoszce kikutowej. 

POŃCZOCHY 1/2

Pończochy 1/2 to pończochy kikutowe, które są od połowy długości cieńsze lub grubsze niż w pozostałej połowie. Używamy ich najczęściej w momencie kiedy kikut schudł bardziej w dystalnej części niż w proksymalnej i na odwrót. Pończochy 1/2 są również dobrym rozwiązaniem przy kikutach o kolbowatym kształcie.

ponczochy-pończochy-kikutowe-do-protez-podudzia-uda

Pończochy kikutowe 

KONSULTACJA


Konsultacje protetyczne są u nas bezpłatne. Nasi specjaliści poświęcają dużo czasu i energii na to aby spotkania były wyjątkowe. Poznaj naszą wiedzę, doświadczenie i podejście.

PROJEKT

 

Dobry plan to podstawa. Skorzystaj z 20-sto letniego doświadczenia naszych specjalistów i ciesz się z najwyższego poziomu komfortu jaki daje dobrze zaprojektowana proteza. 

ODBIÓR PROTEZY

 

Zawsze terminowo wykonujemy nasze zaopatrzenie. Dzięki nowoczesnej technologii zazwyczaj dysponujemy najkrótszym czasem realizacji protezy kończyny dolnej. 

proteza nogi dojazd

MOŻLIWOŚĆ DOJAZDU

 

Wychodząc naprzeciw potrzebom osób, które mają problem z dotarciem na konsultacje do naszej pracowni lub oddziałów terenowych, umożliwiamy dojazd do domu. 

Koniecznie obejrzyj nasze realizacje

Cena pończoch kikutowych

Ceny pończoch kikutowych dla amputacji podudzia lub uda są bardzo zróżnicowane. Wszystko zależy z czego i w jakiej technologii zostały wykonane. Cena pończochy kikutowej waha się w przybliżeniu od 35 do 200 zł. Część z nich jest dostępna od ręki a część wymaga zamówienia pod konkretny wymiar. 

ponczochy-pończochy-kikutowe-do-protez-podudzia-uda