Proteza nogi | protezy kończyn dolnych

Proteza nogi – jest substytutem kończyny dolnej stosowanym po odjęciu kończyny. Amputacje nogi przeprowadzane są najczęściej z powodów chorobowych układu krwionośniego, rzadziej zdarzają się amptutacje urazowe oraz onkologiczne. Proteza nogi ma na celu pomoc w powrocie do aktywności życiowej, zapewnić powrót do sprawności fizycznej jak również psychicznej użytkownika. 

Na tej stronie opiszemy protezę nogi, jej rodzaje, budowę funkcje itp. o poszczególnych elementach składowych takich jak leje protezowe, kolana protezowe, stopy protezowe itp. stworzyliśmy osobne strony. Zapraszamy do lektury.

Proteza nogi – rodzaje względem poziomu amputacji 
 

Proteza stopy

Proteza dla amputacji w obrębie stopy (Syme’e, Chopart’a, śródstopia oraz LisFranc’a). dla tych poziomów amputacji nogi można wykonać sztywną wkładkę uzupełniającą (odzyskanie propulsji przy zastosowaniu odpowiedniego obuwia), protezę obejmującą łydkę, protezę silikonową.

Protezowa wkładka do buta

To zastosowanie sprawdza się przy mniejszym ubytku stopy. Zalecamy stosowanie wkładki wraz z butami ortopedycznymi lub butem obejmującym kostkę zaopatrzonym w sztywną cholewkę.  

Proteza silikonowa

Pełni funkcję kosmetyczną oraz lokomocyjną. Protezę silikonową nogi możemy zastosować w momencie kiedy kikut ma odpowiednie kształty umożliwiające odpowiednie mocowanie protezy. 

Proteza obejmująca łydkę 

Jest to proteza nogi, którą stosujemy dla osób chcących odzyskać maksimum funkcjonalności. Proteza składa się z części obejmującej łydkę oraz części uzupełniającą stopę.

proteza stopy nogi
Proteza modularna podudzia 

Proteza dla amputacji na poziomie podudzia (amputacja powyżej stawu skokowego, poniżej stawu kolanowego). Dla tego poziomu amputacji rozróżniamy trzy główne rodzaje protez. Protezę modularną podudzia, protezę modularną podudzia z tuleją udową lub skorupową protezę podudzia. 

Proteza modularna podudzia (ostateczna)

Jest to proteza nogi składająca się ze stopy protezowej, elementów łączących, leja protezowego, systemu mocowania protezy oraz opcjonalnie pokrycia kosmetycznego. W nomenklaturze Narodowego Funduszu Zdrowia występuje również nazwa proteza ostateczna podudzia nazwa potrafi wprowadzić w błąd, proteza nie jest na całe życie zaś refundacja przysługuje co 3 lata lub częściej. Po przeczytaniu artykułu zapraszamy również na stronę proteza podudzia.

Proteza modularna z tulejką uda

Jest to proteza modularna podudzia z dodatkowo zastosowaną sztywną tulejką udową, tulejkę udową stosujemy przy krótkich lub wrażliwych kikutach, tulejka posiada możliwość demontażu. Niektórzy pacjenci po zahartowaniu kikuta przestają z niej korzystać. 

Proteza skorupowa podudzia

Bardzo archaiczny model protezy nogi, jest wykonana z żywicy. Brak adapterów łączących stopę protezy nogi z lejem protezowym nie daje możliwości regulacji protezy. W protezie modularnej podudzia zawsze można nanieść korektę ustawienia bądź dokonać skrócenia/wydłużenia protezy. Obecnie odchodzi się od stosowania protez skorupowych podudzia ze względu na brak możliwości zmiany ustawień, możliwość zastosowania jedynie sztywnej stopy oraz 
ze względu na jej ciężar. 

dofinansowanie do protezy
proteza podudzia

JAK DZIAŁAMY ?

ortotyka wykonanie protezy
Proteza modularna uda 

Proteza dla amputacji na poziomie uda (amputacja powyżej stawu kolanowego, poniżej stawu biodrowego). Dla tego poziomu amputacji rozróżniamy dwa główne rodzaje protez, protezę modularną oraz skorupową uda.

Proteza modularna uda (ostateczna)

Jest to proteza nogi składająca się ze stopy protezowej, kolana protezowego, elementów łączących, leja protezowego, systemu mocowania protezy oraz opcjonalnie pokrycia kosmetycznego. Jak sugeruje nazwa proteza modularna uda składa się z  poszczególnych modułów, moduły te jak np. kolano protezowe można wymieniać. W nomenklaturze Narodowego Funduszu Zdrowia występuje również nazwa proteza ostateczna uda nazwa potrafi wprowadzić w błąd, proteza nie jest na całe życie zaś refundacja przysługuje co 3 lata lub częściej. Po przeczytaniu artykułu zapraszamy również na stronę proteza uda.

Proteza skorupowa uda

Bardzo archaiczny model protezy nogi, jest wykonana z żywicy. Brak adapterów łączących stopę protezy nogi z lejem protezowym oraz kolanem nie daje możliwości regulacji protezy. W protezie modularnej uda zawsze można nanieść korektę ustawienia bądź dokonać skrócenia/wydłużenia protezy. Obecnie odchodzi się od stosowania protez skorupowych uda ze względu na brak możliwości zmiany ustawień, możliwość zastosowania jedynie sztywnej stopy oraz ze względu na jej ciężar. Kolejnym mankamentem który wypiera protezy skorupowe jest jeden rodzaj przegubu kolanowego, który pozostawia wiele do życzenia. 

proteza modularna uda
Proteza modularna biodra

Proteza dla amputacji/wyłuszczenia na poziomie stawu biodrowego. Dla tego poziomu amputacji stosujemy protezę modularną.

Proteza modularna przy wyłuszczeniu w stawie biodrowym
Jest to proteza nogi składająca się ze stopy protezowej, stawu biodrowego, kolana protezowego, elementów łączących, leja protezowego, systemu mocowania protezy oraz opcjonalnie pokrycia kosmetycznego. Jak sugeruje nazwa proteza modularna biodra składa się z  poszczególnych modułów, moduły te jak np. kolano protezowe można wymieniać. W nomenklaturze Narodowego Funduszu Zdrowia występuje również nazwa proteza ostateczna, nazwa potrafi wprowadzić w błąd, proteza nie jest na całe życie zaś refundacja przysługuje co 3 lata lub częściej.  

 

proteza nogi, wyłusczenie biodra

Proteza nogi – elementy konstrukcyjne

stopa protezowa

Stopa protezowa

Stopa protezowa to podstawa każdej protezy nogi. Od jej zachowania podczas kontaktu z podłożem, zależy późniejsze zachowanie całej protezy, które następnie przekłada się na komfort jej użytkowania.

kolano protezowe

Kolano Protezowe

Kolana protezowe to kolejny ważny element protezy nogi. Staw kolanowy umożliwia siadanie w protezie oraz chód zbliżony do anatomicznego. Przy wyborze bardzo ważne jest bezpieczeństwo przed nieplanowanym zgięciem.

Lej_proteza_uda_tymczasowa_tymczasowa_nogi

Lej protezowy

Lej protezowy to niewątpliwie najważniejszy element protezy. Lej od początku do końca wykonuje Technik Ortopeda. Profesjonalna konsultacja, wieloletnie doświadczenie i praca z pasją to podstawy do wykonania leja najwyższej jakości. Dlatego też zatrudniamy najlepszych specjalistów.

Adaptery

Są to elementy łączące poszczególne komponenty protezy takie jak lej protezy nogi, kolano protezowe, staw biodrowy czy też stopę protezową. Posiadamy również adaptery skrętne ułatwiające zakładanie obuwia w protezie modularnej uda.

pokrycie_kosmetyczne_protezy

Pokrycie kosm.

Pokrycie kosmetyczne protezy jest obudową protezy na kształt nogi. Stosowane wybiórczo niektórzy użytkownicy protez wolą gdy elementy są widoczne. Pokrycie pełni funkcję estetyczną oraz w minimalnym stopniu ochronną.

Proteza podudzia

Proteza uda

 

Nasze realizacje