Witamy na podstronie pracowni poświęconej protezom kończyn dolnych oraz górnych

Konsultacja 

 

Treść naszej witryny niewątpliwie pogłębi Państwa wiedzę w temacie protez, niemniej jednak zachęcamy do skorzystania z konsultacji protetycznej. Technik prezentuje konkretne możliwości i rozwiązania oraz dzieli się specjalistyczną wiedzą tak aby wspólnie z Państwem zaprojektować odpowiednią protezę.
 
 
Protetyka kończyn dolnych

 

Proteza nogi bądź ręki jest całkowicie indywidualnym zaopatrzeniem ortopedycznym. Przed przystąpieniem do protezowania przeprowadzamy konsultacje.

Odpowiedni wywiad oraz badanie pozwalają nam na optymalne dopasowanie protezy, jej elementów do wymagań oraz możliwości pacjenta, zapraszamy do naszej pracowni. Jeśli sytuacja tego wymaga przeprowadzamy również bezpłatne konsultacje w domu pacjenta bądź na terenie szpitala, w którym się znajduje.

Protezy nogi w skrócie. Istnieje podział protez kończyn dolnych ze względu na zastosowanie: proteza tymczasowa oraz proteza ostateczna (modułowa). Zapraszamy do szczegółowego opisu protez w dalszej części strony.

proteza_uda_nogi

Protezowanie w trzech prostych krokach – skontaktuj się już dziś

KONSULTACJA


Konsultacje protetyczne są u nas bezpłatne. Nasi specjaliści poświęcają dużo czasu i energii na to aby spotkania były wyjątkowe. Poznaj naszą wiedzę, doświadczenie i podejście.

PROJEKT

 

Dobry plan to podstawa. Skorzystaj z 20-sto letniego doświadczenia naszych specjalistów i ciesz się z najwyższego poziomu komfortu jaki daje dobrze zaprojektowana proteza. 

ODBIÓR PROTEZY

 

Zawsze terminowo wykonujemy nasze zaopatrzenie. Dzięki nowoczesnej technologii zazwyczaj dysponujemy najkrótszym czasem realizacji protezy kończyny dolnej. 

proteza nogi dojazd

MOŻLIWOŚĆ DOJAZDU

 

Wychodząc naprzeciw potrzebom osób, które mają problem z dotarciem na konsultacje do naszej pracowni lub oddziałów terenowych, umożliwiamy dojazd do domu. 

Rodzaje protez kończyn dolnych:

Proteza Tymczasowa Nogi

 

Jest to proteza kończyny dolnej o podstawowej budowie, jej ideą jest przygotowanie pacjenta do protezy modułowej nogi( ostatecznej ):

 1.  uformowanie/zahartowanie kikuta
 2. nauka chodu oraz obsługi protezy – nieskomplikowana budowa/prostota obsługi pozwala na zapoznanie się z elementarnymi zasadami działania.

Proteza tymczasowa została wymyślona i stworzona w latach 40-stych.  Na dzień dzisiejszy odchodzi się od stosowania protezy tymczasowej uda lub podudzia, ze względu na odrzucenie przedmiotu przez pacjentów spowodowane brakiem komfortu związanym z archaicznym modelem protezy nogi.

Więcej informacji na temat protez tymczasowych można znaleźć na naszej stronie poświęconej protezom kończyn:

proteza-tymczasowa-wstepna 

 
proteza-tymczasowa-nogi-uda-podudzia-cena

Proteza Modularna Nogi (ostateczna)

 
W protezie ostatecznej systemu modularnego, w odróżnieniu od protezy tymczasowej można zastosować szereg różnorodnych rozwiązań. 

Cena protezy tymczasowej nogi jest zazwyczaj stała natomiast protezy ostatecznej zmienna. Regulacja ceny ma miejsce ponieważ komponentów protez takich jak kolana, stopy, adaptery czy też leje protezowe istnieje w naszej ofercie niezmiernie dużo, najpopularniejsze z nich opisaliśmy na naszej witrynie w zakładce elementy protez.
 

Proteza Hybrydowa Ortotyka 

 

Alternatywą dla protez kończyn dolnych jest wykonanie protezy ostatecznej z lejem tymczasowym. Zadaniem tegoż leja, który poprzedza lej ostateczny, jest uformowanie kikuta oraz ustabilizowanie jego obwodów. Stosujemy taką odmianę trybu protezowania, ponieważ nie każdy amputowany jest w stanie zaadoptować się do protezy tymczasowej, która nie jest zaliczana do protez komfortowych.

Tryb protezowania ustalamy wspólnie z pacjentem po przeprowadzeniu badania i konsultacji.

Szybki kontakt

wymiana-leja-w-protezie-podudzia-uda

BUDOWA PROTEZY NOGI

Proteza Nogi jest całkowicie indywidualnym zaopatrzeniem ortopedycznym.

 

Przed przystąpieniem do protezowania przeprowadzamy konsultacje. Odpowiedni wywiad oraz badanie pozwalają nam na optymalne dopasowanie protezy, jej elementów do wymagań oraz możliwości pacjenta, zapraszamy do naszej pracowni. Jeśli sytuacja tego wymaga przeprowadzamy również bezpłatne konsultacje w domu pacjenta bądź na terenie szpitala, w którym się znajduje.

Proteza Nogi składa się z następujących komponentów:

 
proteza_modularna_uda_tymczasowa_udowa_nogi

Lej Protezowy

 
  •  

  Lej protezowy jest najważniejszym elementem w protezie nogi. Od jego kształtów tj. techniki wykonania, zależy komfort chodzenia oraz użytkowania protezy. Leje protez kończyn dolnych uda bądź są jest miejscem połączenia człowieka z „maszyną”, odpowiednio dopasowany kształt, forma oraz zastosowany system są kluczem do osiągnięcia optymalnej funkcjonalności w życiu codziennym oraz wykorzystania w pełni, pozostałych elementów protezy. Dlatego tak istotną sprawą jest wybór odpowiedniej protezowni, w której takowy odpowiednio spasowany lej, wykona dla nas Technik Ortopeda..

  Pracując jako wykształcony protetyk pasjonujący się swoją pracą, ze smutkiem na twarzy muszę przyznać iż w naszym kraju jest dużo pseudo protetyków, ludzi którzy nie potrafią albo najzwyczajniej nie chcą wykonywać swojej pracy dobrze. Często odbija się to na użytkownikach, którzy w następstwie źle wykonanych protez kończyn, psują sobie kikuty bądź rezygnują z chodzenia na resztę życia! Apeluję więc o rozsądny wybór protezowni, mając nadzieję że wkrótce nie będziemy musieli poprawiać protez „kolegów” po fachu. 
   • Więcej informacji o lejach protezowych znajdą Państwo na naszej podstronie 

  leje protezowe

Leje protezy nogi włókno węglowe

Przegub kolanowy (protezowy)

Przeguby kolanowe w protezach kończyn dolnych są bardzo istotnym elementem. Przegub kolanowy protezy nogi powinien zagwarantować użytkownikowi  stabilność protezy nogi zarówno podczas stania jak i fazy podporu w trakcie chodzenia. Steruje on również ruchem wahadłowym podudzia podczas fazy wymachu. Różnorodność kolan protezowych jest bardzo duża, dlatego niezwykle ważną sprawą jest dobór odpowiedniego przegubu kolanowego do wieku, wagi oraz aktywności pacjenta.

Jeśli zachodzi taka potrzeba to umożliwiamy przetestowanie kilku wybranych przegubów kolanowych. 
Świadomy wybór, który przekłada się następnie na zadowolenie przyszłego użytkownika jest dla nas czymś bardzo ważnym. 

Więcej informacji o kolanach protezowych znajdą Państwo na naszej podstronie kolana protezowe

 

be_kolano_protezowe_proteza_nogi_ossur_hydrauliczne

Stopa protezowa

 

Stopy protezowe w protezach kończyn dolnych są również ważnym elementem budowy protezy nogi, ponieważ jest to pierwsza część substytutu kończyny, która ma styczność z podłożem podczas wykonywania kroku. Upraszczając od tego jak zachowa się stopa, zależy zachowanie się całej protezy. Jeśli stopa będzie zbyt miękka, sztywna, elastyczna, ciężka to nasz chód może być zaburzony. Posiadamy kilkadziesiąt stóp, które możemy zastosować w protezie nogi.

Umożliwiamy przymiarkę wybranych stóp protezowych jeśli zachodzi taka potrzeba.

Więcej informacji o stopach protezowych znajdą Państwo na naszej podstronie stopy protezowe.

stopa_protezowa_nogi_proteza

Adaptery protezowe

 

Kolejnymi ważnymi dodatkami usprawniającymi korzystanie pacjentów z protez są tak zwane adaptery. Mimo swoich małych rozmiarów i niewielkich cen odgrywają dużą rolę. Jest tak w przypadku adaptera obrotowego, który montowany jest tuż nad przegubem kolanowym i pozwala wykonywać ruchy skrętne na wysokości kolana. Umożliwia on wykonywanie takich ruchów jak założenie „nogi na nogę” ułatwiając tym samym zakładanie buta. Adapter obrotowy ułatwia również wsiadanie do samochodu oraz przebywanie w nim. W ofercie posiadamy również amortyzator wstrząsów total shock.
adapter_otto bock_proteza

Pokrycie kosmetyczne protezy

 
  • Kosmetyka protez kończyn dolnych, czyli wygląd zewnętrzny. Najpopularniejszym ze względów finansowo ekonomicznych, jest pokrycie protezy

specjalistyczną gąbką

  • . Szkielet protezy nogi zatapia się w gąbce, którą następnie protetyk obrabia na kształt oraz odpowiednie obwody, upodabniając ją do prawdziwej kończyny. Na gotowe pokrycie, naciągana zostaje gruba pończocha kosmetyczna o cielistym kolorze. Kolejną droższą ale za to bardziej realistyczną opcją jest dodatkowe silikonowe pokrycie które z wyglądu oraz w dotyku przypomina

ludzką skórę

  , stosowane zwykle przy protezach podudzia

Nowym elementem wykończenia protezy nogi są designerskie pokrycia tworzone w technologi wydruku 3d

  lub innymi metodami o pokryciach kosmetycznych przeczytają Państwo na naszej podstronie obudowy protez kończyn.
proteza-szaserów-ottobock-podudzia-noga-nogi-protezownia-warszawa-ortotyka
proteza-podudzia-prosthesis-carbon-węglowa-nogi-pokrycie-cover-design-warszawa-next-obudowa-cena

Proteza podudzia

Proteza uda

 

Nasze realizacje

 

 

Stopy protezowe

 

Kolana protezowe

 

Bandażowanie kikuta

 

Koniecznie obejrzyj nasze realizacje