Stopy Protezowe – proteza nogi – największy wybór

Proteza nogi – Stopy protezowe 


Nowoczesny
system protez modularnych daje możliwości optymalnego dopasowania protezy dla każdego pacjenta, bez względu na jego wiek, masę ciała, rodzaj wykonywanej pracy czy ogólny styl życia. 

 

Kolejnym bardzo ważnym elementem protezy modularnej jest stopa protezowa. To w jaki sposób zachowa się w kontakcie z podłożem będzie miało wpływ na zachowanie całej protezy. Wybór odpowiedniej stopy protezowej można porównać do wykonania solidnych fundamentów podczas budowy domu. Posiadamy ponad 100 stóp protezowych do wyboru, poniżej opiszemy ich podział ze względu na budowę i funkcję. Część z najpopularniejszych modeli przedstawiamy poniżej na naszej stronie 
                                                                                                             

 

 

Stopy Protezowe – podział ze względu na budowę i funkcję 

PODZIAŁ ZE WZGLĘDU NA BUDOWĘ

Stopy możemy podzielić na dwie proste kategorie jeżeli chodzi o mechanikę. Są to stopy z ruchomym stawem skokowym oraz sztywne stopy bez ruchu. Z kolei bardziej skomplikowany jest już podział ze względu na tworzywo, z którego zostały wykonane – ich różnorodność jest zaletą systemu protez modularnych w których dzięki nowoczesnej konstrukcji można zastosować wiele różnych rozwiązań. 
 
Wyróżniamy stopy ze stawem mechanicznym, pneumatycznym, hydraulicznym, pneumatyczno hydraulicznym, oraz najbardziej popularne oraz niezawodne stopy z włókna węglowego. Najnowsze dotychczasowe osiągnięcia to stopy elektroniczne z wbudowanym mikro procesorem. 
 
Stopy protezowe zawsze dobieramy do aktywności użytkownika tak aby ilość zainwestowanych środków przekładała się na funkcjonalność podczas codziennych zajęć.

PODZIAŁ ZE WZGLĘDU NA FUNKCJĘ

 Stopy statyczne – wypierane przez nowe stopy dynamiczne, a główną ich wadą jest sztywność. Każda siła i naprężenie idące od podłoża wraz z postawieniem stopy zostaje przenoszone na kikut pacjenta oraz stawy.  
Najprostsza  i zarazem najbardziej popularna ekonomiczna stopa protezowa  typu SACH – jest to stopa statyczna bez jakiegokolwiek ruchu bądź amortyzacji, stosowana dla mało wymagających pacjentów. 
stopa-protezowa-sach-sztywna-porteza-stopy-nogi
stopy-protezowe-ottobock-konstancin-ossur-proteza-nogi-ortotyka-konstncin
Stopy dynamiczne – są to stopy zarówno dla bardzo aktywnych pacjentów jak i mniej zaś ceniących sobie komfort użytkowania protezy. Dzięki imitacji ruchu stawu skokowego chód pacjenta w protezie jest zbliżony do anatomicznego. Kolejną zaletą jest odbieranie przeciążeń idących wraz z kontaktem stopy z podłożem przez rozkład sił na amortyzatorze, co zdecydowanie odciąża stawy pacjenta.

Nasze najpopularniejsze stopy protezowe:

Mechaniczna stopa protezowa z amortyzatorem Multiflex – jest to dynamiczna stopa protezowa, dobrze układająca się do podłoża dzieki amortyzatorowi który ugina się w każdej płaszczyźnie zapewniając zgięcie grzbietowe, podeszwowe, pronacje, supinacje oraz w małym stopniu rotację 
stopy-protezowe-ottobock-konstancin-ossur-proteza-nogi-ortotyka-konstncin
Stopa protezowa Variflex Evo – jest to jedna z najlepszych stóp z włókna węglowego. Kształt jak i właściwości włókna są odpowiedzialne za zwrot energii – gdy pacjent obciąża tylnią część stopy ugina się zaś w momencie gdy ją odciąża pięta dodatkowo wybija całą protezę do przodu. Dzielona część przednia poprawia przyleganie stopy do podłoża, w szczególności pokonywania nierówności terenu.
stopy-protezowe-ottobock-konstancin-ossur-proteza-nogi-ortotyka-konstncin
Stopa protezowa ShockWave – bardzo ciekawa stopa protezowa, która jest modyfikacją sprawdzonej stopy Freedom gdzie producent dodał opatentowaną hybrydową technologię kompozytów EC oraz amortyzator SSU. Technologie zapewniają użytkownikom amortyzacje, rotacje oraz bardzo dobre wrażenie anatomicznego chodu. Dzięki stopie możemy odczuć zmniejszenie nacisków w leju protezowym, bardziej płynny chód, lepszą stabilność dzięki rotacji oraz amortyzacji. Stopę proponujemy osobą po amputacji zarówno o większej jak i mniejszej mobilności. Artykuł na Blogu
stopy-protezowe-ottobock-konstancin-shock-wave-freedom-amprtyzator-proteza-nogi-ortotyka-konstncin
Stopa protezowa Pro-flex XC torsion – stopa protezowa, która umożliwia rekreacyjne okazjonalne uprawianie sportu a przy okazji jest świetną stopą do chodzenia. Jogging, gra w tenisa, amatorskie wędrówki jak również jazda na rowerze, nie powinny sprawiać problemów. Dobrze wyprofilowany miękki sandał stopy, umożliwia swobodny wybór obuwia. Zamontowany proksymalnie amortyzator odciąża kikut oraz aparat ruchu. Dla stopy Pro-flex przewidujemy również zastosowanie dodatkowego wsparcia zawieszenia w postaci mechanicznej pompki UNITY. Istnieje możliwość testowania stopy. 
stopa-protezowa-węglowa-do-biegania-ossur-proteza-podudzia-flex-vari-pro
Stopa protezowa o nazwie Echelon VT – można powiedzieć o niej 2 w 1 ponieważ łączy w sobie sprawdzone włókno węglowe oraz hydraulikę. Dzięki zaworom hydraulicznym, oraz konstrukcji w stopie można regulować opór zgięcia grzbietowego a także zgięcia podeszwowego co pozwala na dokładne dopasowanie parametrow do mobilności oraz wagi użytkownika. Włókno węglowe dodatkowo wspomaga chodzenie na tej stopie.
endolite-echelon-protezowa-węglowa-porteza-stopy-nogi-konstancin-grójec-warszawa
Stopa protezowa Elation – jedyna w swoim rodzaju stopa pneumatyczna. Posiada mechanizm regulujący wysokość obcasa. Dedykowana kobietą pozwala się ustawić pod obcas do 5 cm samodzielnie przez pacjenta. Dodatkową jej zaletą jest dzielone między dużym palcem pokrycie zewnętrzne. Jest również stopą w której budowę wchodzi włókno węglowe.
 
 
 
elation-obcas-regulowanystopa-protezowa-węglowa-porteza-stopy-nogi-konstancin-warszawa
Stopa protezowa Re-flex Rotate – kolejna stopa z włókna węglowego jej wyjątkowym aspektem jest amortyzator który chłonie przeciążenia oraz drgania. Produkowana z myślą o ludziach uprawiających sporty takie jak skakanie ze spadochronem czy jazdę na desce snowbordowej. 
 
reflex-re-flex-ossur-rotate-protezowa-węglowa-porteza-stopy-nogi-konstancin-mkotów-warszawa
Stopa protezowa Soleus – niesie ze sobą bardzo dużo zalet a to za sprawą kilku połączonych modułów sprężyn, które wspólnie tworzą tzw. więzadło podeszwowe. Dzięki nowatorskiemu rozwiązaniu konstrukcyjnemu Soleus jest stopą zarówno sztywną, dynamiczną jak również elastyczną. Na taki oksymoron pozwala reakcja poszczególnych sprężystych elementów, które uruchamiają się kolejno  w zależności od aktualnych potrzeb (dynamiki chodu). 
 
Stopa posiada spory zwrot energii, którą odzyskujemy dzięki technologii włókien węglowych oraz dzięki wysokiemu rdzeniowi.
 
Na stopie możemy wygrawerować jeden z dostępnych symboli oraz wybrać kolor obudowy
 
Amortyzacja to kolejne słowo klucz, ponieważ przy odpowiednim obciążeniu protezy nogi zakres pionowego ruchu w stopie Soleus dochodzi nawet do 12mm. Taki wynik stawia stopę w ścisłym podium jeśli chodzi o absorpcje wstrząsów i sił idących od podłoża. To bardzo istotna kwestia jeśli chcemy zadbać o kikut oraz nasz cały aparat ruchu.
 
Najcenniejsze zaś informacje zwrotne płynące od pacjentów, u których w protezach jest już Soleus to bardzo dobre dopasowywanie się działania stopy do aktualnie wykonywanych czynności. Stopa usztywnia się gdy wymaga tego sytuacja i adekwatnie uelastycznia w odpowiednich momentach.
 
Soleus-water-wodoodporna-wodo-foot-hydrauliczna-proteza-podudzia-nogi-staw-warszawa-cpi
Soleus-water-wodoodporna-wodo-foot-hydrauliczna-proteza-podudzia-nogi-staw-warszawa-cpi

Stopa protezowa Proprio – elektroniczna stopa z rdzeniem z włókna węglowego. Wbudowane czujniki informują procesor o aktualnym położeniu pacjenta względem podłoża. Procesor zarządza elektronicznym systemem który ustawia stopę adekwatnie do położenia oraz pokonywanych przeszkód uwzględniając płaszczyznę po jakiej pacjent się porusza.

Dla przykładu gdy wchodzi po pochylni palce unoszą się w odpowiednim momencie oraz opuszczają przy schodzeniu zapobiegając przewróceniu się. Stopa Proprio zwalnia pacjenta z myślenia jak odpowiednio ustawić stopę na podłożu. 
stopa-elektroniczna

Stopa protezowa Trustep– jest stopą protezy nogi o wyjątkowej konstrukcji. Autorska technologia sprawia, że jest chętnie instalowana w protezach kończyn dolnych na różnym stadium aktywności. Konstrukcja wieloosiowa w połączeniu z włóknem węglowym sprawia że stopa jest zarówno dynamiczna jak i komfortowa, pozwala dopasować się  do ciężaru i upodobań użytkownika poprzez zastosowanie odpowiednich komponentów. Trustep swoją charakterystyką bardzo zbliża się do anatomicznego ruchu stopy przez co chód w protezie podudzia lub uda staje się bardzo naturalny.  Oprócz powyższych zalet stopa zaskakuje również amortyzacją, którą można badzo dobrze wyczuć podczas obciążenia stopy. Amortyzacja sprawia, że kikut jest mniej narażony na obtarcia a kości i aparat mięśniowy znacznie mniej sie “zużywają”.

 

Stopa protezowa Flex-Run – jest “dzieckiem” dwóch wielkich firm, które wiodą prym w swoich dziedzinach. Firma Össur oraz Nike stworzyła stopę, która umożliwia bieganie w protezie oraz uprawianie wielu innych sportów. 

Flex-Run z podeszwą Nike Sole zapewnia niezrównaną wydajność i efektywność dla osób po amputacji kończyny dolnej. Współpraca została nawiązana, aby zaprojektować idealną stopę do biegania od podstaw, wykorzystując niezrównane doświadczenie firmy Ossur w protetyce biegowej, ze światowej sławy
technologiami trakcji oraz doświadczenie wiodącej prym w obuwiu sportowym firmy Nike. 
Ulepszona nowa wersja stopy protezowej Flex-Run ma dłuższą dźwignię palców i efektywny zwrot energii. Podeszwa Nike Sole jest odpowiednia dla użytkowników protez przy amputacji na poziomie uda oraz podudzia (transfemoral, transtibial) korzystających z protezy w trakcie energicznych zajęć oraz sportów takich jak jogging rekreacyjny, biegi przełajowe, biegi długodystansowe i triathlony. 

Stopę Ossur Flex-Run w obecnym momencie posiadamy w wersji Standard oraz dziecięcej wersji Junior. Tak jak w przypadku większości stóp węglowych w pracowni Ortotyka, stopa do biegania Flex-Run wykonywana jest indywidualnie pod predyspozycje oraz wagę przyszłego użytkownika.

stopa-protezowa-węglowa-do-biegania-ossur-proteza-podudzia-flex-run

Stopa protezowa Challenger 1E95 – wielozadaniowa, takie określenie przyszło nam na myśl podczas pierwszego kontaktu i testów ze stopą Challenger 1E95. Dzięki możliwości założenia obuwia stopa doskonale sprawdzi się w różnych sytuacjach oraz sportach. Nie jest stopą, która będzie komfortowa do codziennego użytkowania ale na pewno sprawdzi się na wakacjach w momentach kiedy będziemy chcieli odpocząć od biegania, siatkówki plażowej, gry w tenisa i wyskoczyć z przyjaciółmi na coś zimnego do pobliskiego baru. Atutem stopy protezowej 1E95 jest możliwość założenia obuwia. 

Wysokie ugięcie zakrzywionej sprężyny głównej zapewnia doskonałą amortyzację, co jest pożądane w przypadku sportów kortowych takich jak tenis czy koszykówka, a także zwrot energii podczas zajęć sprinterskich i długodystansowych. Sprężyna podstawy i regulowane tłumienie pięty pozwalają na stabilność i kontrolę podczas szybkich ruchów, chodzenia oraz w pozycji stojącej. 

Stopa Challenger pasuje do większości butów o niższym profilu i jest dostarczana z wymiennymi klinami na piętę, aby sprostać różnorodnym sportom i innym indywidualnym potrzebom. 

Rozwiązanie stosujemy do protez kończyn przy amputacji na poziomie uda oraz podudzia.

Więcej o stopach sportowych na naszej stronie 
protezy sportowe – nie tylko do biegania.

stopa protezowa
Stopa protezowa Elan – najsmuklejsza i jedna z najlżejszych elektronicznych stóp protezowych. Nowa budowa stopy z włókien węglowych z zainstalowanym mikroprocesorem, który zarządza hydrauliką stawu skokowego. Jako protetycy możemy dopasować stopę indywidualnie do wagi i potrzeb pacjenta. W momencie wizyty konsultacyjnej określamy ilość warstw włókien węglowych w rdzeniu stopy. Przez dokładną personalizacje stopy osiągamy najlepsze efekty użytkowania.
 
Według badań stopa protezy nogi ELAN pomaga zaoszczędzić dodatkowo 17% energii naszego organizmu w ciągu doby. Dodatkowo ponieważ samo zastosowanie włókna węglowego oszczędza od kilkunastu do kilkudziesięciu procent naszej energii podczas chodu na protezie.
 
Ale do rzeczy, na czym polega praca mikroprocesora w stopie protezowej?
 
Mikroprocesor zarządza w stopie ELAN zgięciem grzbietowym oraz podeszwowym stopy. Odbierając bodźce z szeregu czujników położenia stopy względem podłoża mikroprocesor podnosi lub opuszcza rdzeń z włókna węglowego. 
 
Główne zalety odczuwane przez naszych pacjentów to?
 
Mikroprocesor zarządza w stopie ELAN zgięciem grzbietowym oraz podeszwowym stopy. Odbierając bodźce z szeregu czujników położenia stopy względem podłoża mikroprocesor podnosi lub opuszcza rdzeń z włókna węglowego. Zmniejszenie nacisku na kikut w leju protezy (w szczególności przy protezie podudzia). Powyższe odczucie występuje ze względu na to iż stopa ma konstrukcję jednoosiową i nie stawia większych oporów zarówno podczas chodu jak i spoczynku. Dzięki takiej budowie oszczędzamy stawy oraz kikut. Największe zalety pacjenci odczuwają podczas pokonywania wzniesień, najlepiej wykorzystać możliwość wypróbowania stopy w naszej pracowni oraz jej okolicach natomiast w skrócie stopa poddaje się podczas wchodzenia pod górę zmniejszając opór oraz delikatnie wyhamowuje użytkownika w drodze powrotnej. Podobnie podczas wchodzenia po schodach w protezie nogi ze stopą ELAN dużo łatwiej pokonuje się każdy schodek gdyż stopa zgina się w odpowiednim momencie grzbietowo tworząc tym samym większą przestrzeń między podłożem (uniknięcie zaczepienia). 
 
Stopa posiada jeszcze jedną wartość dodaną, w momencie gdy użytkownik przyspiesza mikroprocesor zwiększa poziom amortyzacji na piętowej części rdzenia stopy umożliwiając tym samym łatwiejsze przejście na przodostopie.
elan_foot_hydrauliczna_proteza_podudzia_nogi_staw_warszawa

Polecamy umówić się na konsultację prtotetyczną z naszym specjalistą. Spotkanie może się odbyć w jednym z naszych oddziałów, szpitalu lub w domu pacjenta. Na konsultacji technik zbierze wywiad, przeprowadzi badanie kikuta oraz wprowadzi Państwa w świat protez, opowiadając i prezentując elementy jak również opowie o formie dofinansowań. Konsultacje zazwyczaj są bezpłatne.

Obecnie w ofercie posiadamy kilkaset stóp protezowych

Koniecznie obejrzyj nasze realizacje